7 otázek s Dawidem Malekem

Polská ilustrace, tentokrát očima designéra a ilustrátora Dawida Maleka. Co ho inspiruje, motivuje a co může inspirovat a motivovat vás, v následujícím rozhovoru.

Dawid Malek Illustration for KINK.cz magazine

Pokusit se jednostranně zařadit tvou tvorbu je dost těžké, jelikož tvoříš mnoha různými styly – od velmi jednoduchých ilustrací až po komplexní, téměř komiksové kresby. Jaké styly tedy preferuješ více, které méně, a které ilustrace jsou tvé oblíbené?
Pracuji mnoha styly jednoduše proto, že je mám rád všechny. Když bych si měl vybrat jen jeden, byla by to za chvíli nuda. Myslím, že i když vytvářím ilustrace rozdílnými styly, hlavní prvky jako tvary a jasné barvy jsou vždy stejné. Nedokážu si vybrat jeden oblíbení, protože vždy vybírám vhodný styl pro konkrétní téma, na kterém právě pracuji. Neustále měním a vylepšuji své práce a proto taky nemám nějakou nejoblíbenější.

Odkud přichází inspirace pro tvou práci? Je to většinou něco konkrétního?
Inspiraci získávám z běžného dění kolem sebe, což je většinou hudba a popkultura. Obzvlášť japonská kultura, kterou mám rád už od dětství. Její komiksy a animace na mne mají velký vliv.

Dawid Malek Illustration for KINK.cz magazine

Kde jsi studoval?
Studoval jsem grafický design na Akademia Sztuk Pięknych v Katowicích.

Mnoho autorů z České republiky a okolí se stěhuje do zemí jako například Velká Británie nebo USA a situace v Polsku je nejspíš podobná. Přemýšlel jsi někdy o stěhování do zahraničí s vizí komerčního úspěchu nebo z jiných důvodů?
Určitě bych zvažoval nějakou konkrétní nabídku. Trh s ilustracemi a uměním je rozvinutější v těchto zemích než ve střední a východní Evropě.
Nejlepší věcí pro práci grafického designéra je internet, který nám dává kopec úžasných možností. Mužů spolupracovat s klienty na druhém konci světa, což mi momentálně vyhovuje nejvíce.

Dawid Malek Illustration for KINK.cz magazine

Když se podíváš na polskou scénu a lokální autory, myslíš si, že jsou nějak odlišní od zbytku východní Evropy? A co třeba od západních autorů?
Mám pocit, že v Polsku máme mnoho úžasných grafických designérů, kteří jsou uznávaní po celém světě. Možná jsou známí právě proto, že jejich práce je odlišná, ale já úplně neumím říci, v čem je ten rozdíl. Někdy mám pocit, že je to jednodušší estetikou, která je mířená pro široké publikum. I když máme mnoho skvělých designérů, většina designu na ulicích a v obchodech je spíš hrůza, ale lidem to připadá ok. Zřejmě je to problém celého tohoto regionu, ale podle mně je to v Polsku nejhorší. Naštěstí se to pomalu mění, ale bude to samozřejmě ještě chvíli trvat.

Dawid Malek Illustration for KINK.cz magazine

Pověz nám 5 věcí, které dávají v tvém životu smysl:
1. Vždy mějte pro něco nadšení – i když to právě není vaše práce.
2. Mějte sny a sledujte je.
3. Nikdy to nevzdávejte a pracujte tvrději.
4. Učte se a rozvíjejte, protože vždy můžete být lepší, ale nikdy se nepovažujte za lepší než někdo jiný.
5. Pečujte o svou rodinu a opravdové přátelé, na které se můžete vždy spolehnout, a také naopak.

Dawid Malek Illustration for KINK.cz magazine

Nakonec bychom byli rádi, kdybys nám doporučil nějakého zajímavého člověka nebo projekt, který by měl být podle tebe v Kinku?
Mám velmi rád práci od Katarzyni Breczko, protože prostě úžasně kreslí perem. Co se týče projektu, diplomová práce mojí kamarádky Katarzyni Karpińska byla skvělá a určitě si zaslouží více uznání. Katarzyna Karpińska vytvořila společenskou hru nazvanou Ambinanitelo, jejíž součástí jsou ohromující ilustrace a navíc je opravdu velmi zábavná.

Dík!

Dawid Malek @ Behance, Facebook, Instagram

Interview: Marián Rehák
Edit: Jitka Halířová

(y)

Comments