Different London

Jedna z věcí, která rozčiluje lokální obyvatele světových metropolí, jsou turisté. Ačkoliv jsou díky nim tato města stále živá a prosperující, turisté jsou prostě občas vážně trnem v oku (mnohdy i jim samotným). Pokud nechcete trávit čas v Londýně jen s Trip Advisorem, čtěte následující článek.

 

Když jsem před třemi až čtyřmi lety poprvé začala brouzdat londýnskými ulicemi a parky, nutně jsem začínala nejznámějšími místy, jelikož na nich člověk zabloudí o něco hůře (například v Notting Hill, plna dobré nálady a špetky statečnosti jsem sešla z hlavní ulice a ztratila se hned třikrát za sebou!). Hlavně teda proto, že je všude spousta dalších lidí, kteří také nejsou zdejší a očividně se snaží nezabloudit. Docela brzo mě to ale přestalo bavit, obzvláště kvůli těm velkým davům turistů, kteří si nutně museli fotit každou červenou schránku a červený autobus. Stejně jsem nikdy na tyhle populární věci moc nebyla a z tlačenic mám panické záchvaty.
Brzo jsem také zjistila, jak snadno lze rozeznat londýnského turistu od Londýňana. Existuje na to několik neoficiálních znaků, díky kterým se hned pozná, že tato osoba určitě není v Londýně doma. Hlavní věcí je to, že když vrazíte do Londýňana, tak se vám automaticky první omluví on, zatímco turista se vesele žene dál, aby stihnul výměnu stráží. Turisté velice rádi chodí prostředkem chodníků ve skupinkách a to velmi pomalu a nejlépe na frekventovaných ulicích, takže není možné je předejít. Rádi se tam také zastavují a fotí domy okolo nebo jen tak dumají. Oproti tomu v hromadné dopravě, zejména metru, nedumají vůbec potichu, ale zásadně nahlas. Z plných plic na sebe křičí z jedné strany vozu na druhou a zapáleně studují mapky nebo průvodce. Nejotravnějším zlozvykem je blokace vstupů do metra a eskalátorů rozměrnými zavazadly.
Distancujíc se od této skupiny lidí, jsem se rozhodla pro dobrodružství – tedy prozkoumat méně známá místa Londýna na vlastní pěst. Rozhodně se to vyplatilo a já mám teď spoustu favoritů. Je to taková magie, že na většinu z nich narazíte náhodou.

 

2015_06_kink_londyn_01

2015_06_kink_londyn_02

 

West Brompton Cemetery – jeden z největších londýnských hřbitovů s obrovskými mausolei a krásným parkem. Na procházky sem chodila i spisovatelka a ilustrátorka Beatrix Potter a jména zvířátek v její nejznámější knize, “Peter Rabbit”, jsou prý inspirována těmi na náhrobcích.
 

2015_06_kink_londyn_03

2015_06_kink_londyn_04
 

Hapmstead Heath – Snad jediný kousek opravdové přírody v centrálním Londýně, žádný park s golfovým trávníkem. Krom toho také extrémně populární místo k žití pro známé osobnosti a movitější jedince. Na jejich architektonicky zajímavé domy v okolí je radost pohledět.
 

2015_06_kink_londyn_05

2015_06_kink_londyn_06
 

Magma Books – Moje nejoblíbenější „knihkupectví“. Beletrii tady nehledejte. Kromě obrovského výběru módních časopisů a nejrůznějších knížek o umění (fotografie, design, ilustrace…), je to ráj designových vymožeností a blbostí, které ale každý nutně potřebuje. Webové stránky s shopem www.magmabooks.co.uk
 

2015_06_kink_londyn_07
 

Hammersmith Riverside – I když tahle část západního Londýna není nijak extrémně zajímavá, její část kolem Temže je prostě magická. Přístavní putyky, domečky se zahrádkami, jachtařské kluby a houseboaty. Doporučuji jako mnohem příjemnější alternativu profláklé procházky po nábřeží v centru.
 

2015_06_kink_londyn_08

2015_06_kink_londyn_09

Choccywoccydoodah – Slavný obchod s čokoládou v lehce dekadentním gothic stylu, nabízející tu nejdokonalejší horkou čokoládu na světě – bílou nebo klasickou mléčnou. Nikdy neuvěříte, že i takovéhle věci se dají udělat z čokolády! 30-32 Fouberts Place, Carnaby, W1F 7PS ”

 

Foto, text: Magda Žůrková
Edit: Jitka Halířová
 

(y)
 

Subscribe to our newsletter!


 

Comments