Kaple Notre Dame de Haut

Léto je jako stvořené k cestování a meditaci. Není však nutné kvůli tomu opouštet území Evropy. Popadněte občanku, francouzský frázový slovník a vydejte se načerpat ztracenou energii třeba do města Ronchamp. Potěšíte oko a vaše nervy vám budou děkovat...

Kaple Notre Dame de Haut se nachází na okraji malého městečka Ronchamp. Je to kaple s klášterem od architekta a umělce Le Corbusiera. Tento kostel byl ve své době (1954) jedinečný jak architektonickým zpracováním, tak například umístěním zvonů na zahradě. Mně osobně kostel naprosto překvapil svou velikostí, multifunkčností a moderním, vzdušným provedením.
Tereza Valníčková Kink Notre Dame

Ačkoliv z obrázků vypadá kaple jako malá houbička, ve skutečnosti je opravdu rozměrná. Hlavně z venku, uvnitř znovu působí celkem skromně.
Tereza Valníčková Kink Notre Dame

Ve stěnách kaple byly vytvořeny na dvou místech otvory, kterými proudí světlo zvenku. Na jedné straně je červené sklo, takže světlo je červené a na druhé straně bílé. Trochu mi to symbolicky připomínalo peklo a nebe.
Tereza Valníčková Kink Notre Dame

Celému prostoru dominují malá barevná okénka, díky nimž proniká do kaple světlo, a která mají zřejmě trochu připomínat klasická kostelní vytrážová okna, oživující zde přítomnou betonovou šeď.
Tereza Valníčková Kink Notre Dame

I exteriér kaple je funkční a při pěkném počasí je možné kázat venku, jelikož je tu k dispozici betonová kazatelna.
Tereza Valníčková Kink Notre Dame

Střecha má velice zajímavé a neobvyklé řešení. Jak jsem již zmínila, připomíná houbu, jejíž zakřivení neustále vybízí k vizuální hře s kompozicí.
Tereza Valníčková Kink Notre Dame

Kaple je umístěna na kopečku s dostatkem zeleně, výborně přírodu doplňuje a dle mého názoru ji ničím neruší. Ba naopak. Stromy i kaple jsou ve vzájemném souznění a vytvářejí dohromady velmi klidný a harmonický celek.
Tereza Valníčková Kink Notre Dame

Když jsem Notre Dame du Haut navštívila, počasí nebylo zrovna úplně bez mráčků. Dokonce lehce poprchávalo a po zemi se líně válela mlha. Všechny tyto artefakty ještě podtrhovaly jedinečnou místní atmosféru. Genius loci Notre Dame de Haut jednoduše funguje za každého počasí i ročního období.
Tereza_Valnickova_Kink_2015_08_16_8
 
Foto, text: Tereza Valníčková (TUMBLR)
Edit: Jitka Halířová
 
(y)
 

Subscribe to our newsletter!


 

Comments