LOCAL HEROES: ELIŠKA KYSELKOVÁ

Eliška Kyselková je mladá fotografka, která už teď sklízí úspěch v zahraničí. Pověděla nám nejen o svých oblíbených pracích a vysněných kolaboracích, ale i o tom, jaké to bylo vyměnit svazující studium ve Zlíně za prestižní univerzitu v Londýně.

Před nedávnem jsi teprve dostudovala, ale tvoje fotky už byly vystavené ve spoustě galerií okolo světa. Je za tím pro-aktivní přístup z tvojí strany, anebo nabídky přicházely samy?
Většinou šlo o vlastní iniciativu – zapojení se do nějaké soutěže či projektu. Ale přišly i nabídky zvenčí, jako například spolupráce s Galerií Fotografic v Praze nebo výstava CzechEggs v Londýně.

Která z výstav tvých prací je tvoje nejoblíbenější?
Hodně vydařená byla výstava na OFF_festivalu v Bratislavě, kde byl prezentován soubor Homage to Monica Cook, který jsme společně vytvořily s Katarínou Támovou. Jedna z fotografií byla vytištěna na dibond o velikosti skoro dvou a půl metru, což ji prozatím dělá největším originálem mojí tvorby. Nejdůležitější a nejoblíbenější ale byla prezentace mé finální diplomové práce Awakening na společné výstavě University of the Arts – London College of Fashion s nazvem MA15 v Londýně. Skvělá atmosféra, lidé a příchuť nové životní kapitoly.

Eliška Kyselková in interview for KINK.cz

Eliška Kyselková in interview for KINK.cz

Hodně studentů láká jít studovat na prestižní zahraniční univerzity, ale často je odradí vysoké finanční náklady. Jaké byly pro tebe výhody studia v Londýně v porovnání se Zlínem?
Náklady se dají zvládnout, pokud jde člověk studovat magisterské studium, které je jen roční. Výhod bylo a je nespočet – od kreativního školního prostředí, přes seznámení se s lidmi z oboru, až po konstruktivní kritiku od spolužáků a učitelů. Měla jsem i šteští na skvělého course leadera, který naše nápady posouval dál. Podporoval a nenásilně usměrňoval naše vize, aby výsledek měl jednotnou myšlenku, charakter a rukopis. Ve zkratce se mi líbí ta volnost. Ve Zlíně jsem se cítíla dost svázaná, jak přesně danými úkoly, tak přístupem pedagogů. Studia ve Zlíně ale nelituji ani trochu; technická průprava je mi dodnes přínosem v mé práci s filmem a velkoformátem.

Napiš nám 5 věcí, které pro tebe mají smysl.
Rodina, přátelé, víra, radost a přirozená smrt.

Eliška Kyselková in interview for KINK.cz

Pracovala jsi s mnohými zahraničními magazíny a značkami. Které spolupráce si ceníš nejvíc?
Spolupráce s magazínem Faint za otištění 16-stránkové série Purgatorio z projektu Awakening. Nově také projekt s ukrajinskou ilustrátorkou Alinou Zamanovou, kterou obdivuji. A také si hodně vážím spolupráce s londýnským magazínem PYLOT, který publikoval mou práci v obou prvních vydáních. Jedna z nich byla i série věnovaná mému zesnulému tatínkovi, která pro mě byla důležitá.

Je nějaká značka nebo designér, se kterým sníš o spolupráci?
Designérů je určitě několik, například jsem velkým fanouškem Roberta Wuna nebo Iris van Herpen. Z českých návrhářů obdivuji Jakuba Polanku, Terku Kladošovou nebo Martinu Špetlovou; i když jejich designy jsem už měla štěstí fotit.

ICE-SKATERS_by_Eliska-Kyselkova_on_Kink.cz-2

Nakonec bychom byli rádi, kdybys nám doporučila nějakého zajímavého člověka nebo projekt, který by podle tebe měl být v Kinku.
Napadá mě Jakub Svoboda nebo Aya Katonová, ale ti už v Kinku byli. Takže navrhuji Katarínu Támovou za její sérii pro návrhářku Petru Kubíkvou a Michala Pudelku. Ze zahraničních jmen pak zmíněnou Alinu Zamanovou a Olafa Breuninga.

Dík!

Facebook
ELISKYS.com

Interview: Marián Rehák
Edit: Anna Wim

(y)

Comments