LOCAL HEROES: Mayen

Kapela Mayen právě vydala nové EP Elegy a mimo to i mixtape, exkluzivně pro Kink. V rozhovoru s jedním z členů, Lukášem Vydrou, se dozvíte více o zmíněném albu, ale i o kapele, která by mohla vyvrátit obecně skeptické mínění o české hudební scéně.

 


V poslední době se o vás začalo víc psát a je o vás jako o kapelu zájem. Jak dlouho hrajete a čím si vysvětlujete, že takový úspěch přišel?

Projekt Mayen funguje zhruba 2 roky. Z počátku to byl můj sólový projekt bez velkých ambicí, ale ty písničky se lidem líbily, měly pozitivní ohlasy, lidé mě zvali na koncerty a v tu chvíli jsem si řekl, že by se to mělo posunout někam dál a začal jsem do projektu přibírat nové členy. Nejprve kytaristu, Lukáše Klavrzu, potom se přidal basák Josef Hradílek a teď máme nově ještě čtvrtého člena, Jáchyma Kroheho, který hraje na bicí pady, perkuse a synťák. Takže jako kapela fungujeme asi rok a společně jsme už pracovali na EP ‘Elegy‘, které právě vyšlo a díky němuž je teď o trochu znatelnější vlna ohlasů, protože jsme vydali poprvé něco většího. Spíš než EP je to vlastně takové mini album o 6 písničkách.
2015_06_kink_mayen_local_heroes_01
Album Elegy mi evokuje song Hot Dreams od kapely Timber Timbre. Má v sobě nějakou zvláštní snovost a navíc vůbec nepůsobí díky angličtině tuzemsky. Z jakého důvodu upřednostňuje vaše dream pop kapela, jak býváte občas označováni, angličtinu před rodnou češtinou?

Pro mě osobně angličtina funguje z hlediska popu nejlépe. Kdybych chtěl psát folkové protest songy, tak budu psát v češtině, ale popová písnička má určité schéma a strukturu, která prostě funguje už léta stejně. Stejně tak i angličtina v ní. Nesnažíme se o sdělení, které by vyžadovalo rodný jazyk. Mně stačí opravdu jen základní angličtina k tomu, abych například řekl, že mě nechala holka a je mi z toho smutno (smích). To sdělení by navíc měla zprostředkovat v kombinaci s textem především hudba, vytvořit nějakou atmosféru a emoce. Ale v žádném případě nejde o poezii a text. A i přes mou snahu ho neodbývat, nehraje klíčovou roli.
2015_06_kink_mayen_local_heroes_02
Jaký je pro vás, jako pro kapelu, ideální koncert? Sníte o vyprodaných halách a festivalech nebo se cítíte lépe, jak předpokládám, spíš v klubu?

My jsme rozhodně klubová kapela. Přijde mi, že se vůbec nehodíme pro velkou, otevřenou stage, třeba právě na festivalu. Já se tam cítím tak trochu ztraceně a navíc naše hudba určitě funguje lépe v nějakém intimnějším prostoru. Tím nemyslím kavárnu, ale třeba menší klub.
Který ze songů by mohl podle tebe tak nějak nejlépe zastupovat celé nové album Elegy?

Asi to bude píseň ‘Phantom Pain‘, která se nejvíce liší od předešlé tvorby a to jak strukturou, tak i náladou, protože se tu mísí bolest a zároveň vzdor. Prostě, že ten smutek zde nepřijímám tak letargicky. Ale co se týče celého alba, takovým hlavním znakem je jistá nostalgie. Nevím proč, ale neumím psát vyloženě veselé písničky. Ani úplně tragické. Vlastně je to tak trochu na hraně, protože přes všechnu tu nostalgii bývá rytmika často rychlá a bezstarostná.
2015_06_kink_mayen_local_heroes_03
3 nejlepší koncerty za uplynulý rok podle kapely Mayen?

Já jsem poslední dobou koncerty moc nestíhal, ale naposledy jsem byl v Sedmičce na TOPS a bylo to strašně super.
 
2 nejlepší alba za uplynulý rok podle kapely Mayen?

Z alb je to určitě mixtape ´If You’re Reading This´ od Drake a nové album Ariel Pink.

Na závěr, co vaši Local Heroes?

Pro mě je to určitě kapela mého kamaráda Igora Brusa, ‘Deaths‘. Sice v současné době žijí v Berlíně, ale vzešli v podstatě z pražské hudební scény. Pak projekt Ondřeje Holého, ‘dné‘, který momentálně chystá nové album a podle všeho to bude skvělá deska. Dál mám rád kapelu ‘Palermo‘ i sólový projekt jejich člena Dominika Gajarského ‘Slow Motion Dancer‘. Avšak můj největší ´local hero´ je náš bývalý bubeník Šimon. A myslím, že v tomhle mluvím za celou kapelu.
 
FACEBOOK
WEB
Foto: Valentýna Janů
Interview & Edit: Jitka Halířová
Cover: Petra Brázdilová

 

(y)

Subscribe to our newsletter!

Comments