Who to know: Sabinna

Téma „Kopie“ otevřelo vrátka k poznání dalších talentů. Buďme vděčni za nekonečnou nevyčerpatelnost lidské kreativity!

Naskytla se nám možnost udělat rozhovor se Sabinnou Rachimovou – designérkou pohybující se mezi Vídní a Londýnem, absolventkou Central Saint Martins a jednou z našich oblíbenkyň mezi mladými začínajícími módními tvůrci. Přečtěte si stručný rozhovor, ve kterém zjistíte, co ji motivuje, co právě provádí a co od ní můžeme očekávat v blízké budoucnosti. Enjoy!
 

V jakém věku/momentě sis uvědomila, že chceš být oděvní designérkou?
Myslím, že to nebyl žádný konkrétní moment. Dalo by se říct, že to byl vývoj. Odjakživa jsem byla kreativní a ráda jsem se dívala na oblečení.
 

We got the opportunity to reach out to Sabinna Rachimova—a London/Vienna-based designer, Central Saint Martins grad, and one of our favorite, emerging young creatives on the fashion scene. Check out the brief interview below where we find out what makes her tick, what she’s got going on these days, and what we can expect in the very near future. Enjoy!

At what age/moment/time did you know you wanted to be a designer?
I don’t think that there was this one special moment. It was more a development. I was always creative and enjoyed looking at clothes.

2015_02_kink_sabinna_rachimova_01
Z rychlého pohledu na tvou biografii jsem si všimla, že jsi vystudovala Central Saint Martins a pracovala pro Schella Kann, Christian Dior a Mary Katrantzou. Jakou radu, co jsi dostala, si nejvíc pamatuješ, anebo které si vážíš nejvíc?
Nikdy to nevzdávej, ať už se nacházíš v jakkoli špatné situaci. A pak být milá k lidem.
 

Narodila ses v Rusku, vyrůstala ve Vídni a momentálně žiješ v Londýně. Ke kterému z těchto míst cítíš největší vazbu, a které tě nejvíc inspiruje?
Pro mě je každé místo něčím důležité a připadá mi, že jsem spjata se všemi třemi. Momentálně jsem nejvíc nadšená z toho, že můžu objevovat neuvěřitelnou energii Londýna. Je to město plné inspirace. Navíc jsem stále zvědavá, kam mě osud zavane příště.
 

Na webu vyprávíš o tom, jak tvoje máma a její dětství v Sovětském svazu ovlivnilo tvorbu tvé poslední kolekce. Můžeš stručně popsat, jak tato kolekce vznikala a jak odrážela právě ono zmíněné časové období?
Miluji příběhy z minulosti a díky svým rodičům jsem jich slyšela spousty. Rozhodla jsem se tedy vybrat a dát dohromady pár těchto příběhů a celou kolekci postavit na nich. Hodně se mi líbí, když můžu svým rešerším vtisknout osobitý charakter. Taky si myslím, že mi to hodně pomáhá přijít s originálními nápady.
 

Je jasné, že vývoj a volba materiálů a látek jsou velmi podstatné. Řekni nám, proč jsi zvolila materiály, jaké jsi zvolila.
O tom správném materiálu a textuře látky se rozhodujete už při tvorbě rešerše a samotném vývoji návrhu. Pak se začnete poohlížet po tom, co je dostupné a jaké jsou možnosti při tvorbě s novými materiály. Uděláte nové rešerše, dokud konečně nenajdete to pravé, co vám sedí ke kolekci. Tak to dělám pokaždé. Pro kolekci jaro/léto 2015 jsem chtěla pracovat s jednou silnější látkou a zkombinovat ji s křehkými a jemnějšími tkaninami. Proto jsem si vybrala neoprén, háčkovanou krajku a bavlněný satén. Kromě toho jsem pracovala s recyklovaným plastem, který jsem předělala na roztomilé nové doplňky.
 

From glancing at your online bio, I see you’ve graduated from Central Saint Martins and worked for Schella Kann, Christian Dior and Mary Katrantzou. What’s the best or even the most memorable piece of advice you’ve ever received?
Never give up, no matter how awful the situation seems to be. And be nice to people.

You were born in Russia, grew up in Vienna, and currently live in London. Which of these places do you feel the most connected to, and which one in particular inspires you the most?
Every place feels very special to me and I feel connected to all of them. At the moment I am very happy to be able to explore the amazing energy of London. It’s a very inspiring place. And of course I am excited to see where the future takes me.

On your website you talk about how your mother and her childhood in the USSR form the basis of your final collection. Can you briefly describe how this collection came to fruition and how it reflects that time period?
I love stories from the past and thankfully my parents told me a lot of them. So I decided to take a few stories, put them together and base a whole collection on them. I like this personal type of research a lot. I think this helps me a lot to come up with original ideas.
 

I know the materials and fabric development were also very significant. Tell us why you chose to work with the materials you did.
During the research and the design development you start to imagine the right material and texture for your collection. Then you start to explore what is out there and what is possible to create in terms of new materials. You research again until you finally find what suits the collection. That’s how I always do it. For the S/S 2015 collection I wanted to work with 1 strong fabric and combine is with more fragile and soft fabrics. So I went for neoprene, crochet lace and cotton silk. I also had some up cycled plastic that I transformed into lovely new accessories.

2015_02_kink_sabinna_rachimova_04
A co se týče tebe osobně… Jak bys popsala svůj vlastní styl?
Nejtěžší je pro mě popisovat samu sebe. Řekla bych, že se oblékám jednoduše, ale dávám důraz na vlasy a make-up, které dotvářejí celkový dojem. Oblékám se vždy podle toho, jak se zrovna cítím.
 

Tvůj nejvděčnější outfit je obvykle…
Dámsky oblek vypadá na ženě vždycky skvěle. Spolu s tmavě červenou rtěnkou a černými linkami. Záleží na tom, kam jdete, ale můžete to zkombinovat jak s teniskami, tak botami na podpatku a obojí bude k obleku vypadat skvěle.
 

Existuje nějaký druh oblečení, módy nebo trendu, který bys na sebe nikdy nevzala, když jdeš ven?
Nejsem zrovna fanynka roztrhaných džínů.
Který návrhář tě teď momentálně nejvíc baví?
To se pokaždé mění. Moc ráda sleduju práci mladých návrhářů. Jde z ní cítit svěžest a nadšení.
 

Now a little more about yourself. How would you describe your personal style?
I always find it very difficult to describe myself. I would say I dress simple but my hair and make-up makes the look more interesting. I always go for what ever I feel like.

Your “go-to” outfit consists of…
A suit is always awesome on a woman. With a dark red lipstick and a black eyeliner. Depending on where you’re going, you can mix it with sneakers or high heels, both looks great with a suit.

Are there any types of clothes, fashions, or trends that you would never leave the house sporting?
I am not a huge fan of ripped denim jeans.

Who is a designer that you really dig at the moment?
It always changes. I love to look at young designer’s work. You can really feel the freshness and the excitement.

2015_02_kink_sabinna_rachimova_05
A na závěr, viděli jsme tvou krásnou kolekci na jaro/léto 2015. Co od tebe může svět očekávat dál?
Zrovna jsme uvedli kolekci na podzim/zimu 2015/16, na kterou se můžete podívat na našem webu: www.sabinna.com. Kolekci budeme prezentovat na Londýnském Fashion Weeku. Na pařížském pak budeme mít showroom a pak už se hned vrhnu na jaro/léto 2016.
 

And finally, we have a beautiful S/S 2015 collection from you. What can the world expect next from Sabinna?
We just launched the A/W 2015/16 collection, you can see it on our website www.sabinna.com. Next follows an exhibition during London Fashion Week, a showroom during Paris Fashion Week and than jumping straight into creating S/S 2016.

2015_02_kink_sabinna_rachimova_06

 

SABINNA: WEB / FB / INSTAGRAM
Rozhovor/Interview: Hannah Adams
Překlad/Translation to czech by: Nela Kovalčiková

 
VĎAKA/THANK YOU

 

(y)
 

Comments