Woodcock x ok, sister

Mysleli jste si že pěkní chlapi, módní design a dřevařská dílna nejde dohromady? Práce s dřevem už dávno není synonymem pro zpocené, zarostlé a větrem ošlehané dřevorubce. Více o trochu jiné práci se dřevem se dozvíte v následujícím rozhovoru.

2015_01_kink_oksister_editorial_01

2015_01_kink_oksister_editorial_03

2015_01_kink_oksister_editorial_02

2015_01_kink_oksister_editorial_04

2015_01_kink_oksister_editorial_05

2015_01_kink_oksister_editorial_06

2015_01_kink_oksister_editorial_07

2015_01_kink_oksister_editorial_08
Pod značkou Woodcock vzniká nábytek z použitého dřeva a palet. Zakladatel značky, Daniel Tůma, měl tuto ideu už na učení, když restauroval nábytek, což v dílně také dělá. Ještě předtím se pohyboval převážně v médiích a tam mu takříkajíc došla šťáva. Potřeboval změnu.

Dílna dnes funguje dva roky. Daniel nejdříve pracoval pro truhláře a restaurátory, ale nebylo to ono. Potřeboval svobodu. Považuje se za staromilce. Staré věci má rád kvůli jejich charismatu, kvůli příběhu, který nesou. Navíc podle něj recyklace a záchrana stromů dává smysl.
A proč dřevo? Říká, že je to nejúžasnější materiál, který zná.


Restauruješ různé druhy nábytku a vyrábíš ze starého a použitého dřeva úplně nové kousky. Jakým způsobem se ke starému nábytku a dřevu dostáváš?
Dřevo sháním na různých místech. Mám několik inzerátů a lidé mi dřevo nabízejí, ale ne vždy je to použitelné. Takže se domlouvám i s firmami, které bourají stodoly, továrny, domy, abych nějaké dřevo mohl odvézt. Vždy je nutné ale vybrat jen zdravé dřevo. Palety pak odebírám celkem pravidelně na pár místech v Praze. Ono zálohované jsou jen europalety a tak se těch ostatních lidé rádi zbavují.
Nábytek se ke mně vždy dostane přes známé a jejich známé, anebo ho někde najdu, občas něco vydražím, když se jedná o kus, který musím mít.

Práce se dřevem je specifická v tom, že pracuješ s organickým materiálem. Odráží se tato skutečnost nějakým způsobem ve tvé tvorbě?
Po pravdě pracuji z 95% na zakázkách a na mé experimenty a realizace nápadů mám málo času. To si dovolím vždy za odměnu. V hlavě mám dost návrhů nábytku, které vycházejí z podstaty dřeva. Něco málo jsem i zrealizoval, ale zatím jen pro sebe. Vím ale, že je to jedna z cest, kterou chci dál jít.


Jaký typ nábytku nejčastěji vyrábíš/přetváříš?
Nejčastěji dělám asi stoly. A je fakt, že stoly mě moc baví vyrábět.

Jaký kousek z dřeva bys rád v budoucnu vytvořil?
Jednou bych rád postavil dům z použitého dřeva a dalších ekologických materiálů. To je další oblast, co mě moc baví – ekologické domy z recyklovaných a přírodních materiálů, ale zatím to jen sleduji a studuji.

 

foto: ok, sister
edit: Jitka Halířová
oblečení:
1. STINAK tričko, Antonín Šimon kraťasy / Filip Hieke mikina a kraťasy
2. STINAK tričko, Antonín Šimon kraťasy
3. Filip Hieke mikina a kraťasy
4. Filip Hieke šaty / Filip Hieke top, STINAK kraťasy
5. Antonín Šimon overal a brašna
6. STINAK kabát a kraťasy
7. Filip Hieke top a kraťasy / STINAK tričko, kraťasy
8. Filip Hieke top a kraťasy
9. STINAK tričko a kraťasy
 
modelové: Adam T. a Max z Clique Models
(y)
 

Subscribe to our newsletter!


 

Comments